CMD IP Bulma

CMD ile birkaç komut sayesinde lokal IP adresiniz başta olmak üzere, ethernet kartınıza ilişkin ve hatta internet sitelerine ilişkin bilgilere erişebilirsiniz ...

Sep 10, 2023 - 23:13
Sep 11, 2023 - 13:47
 4565
CMD IP Bulma
CMD IP Bulma

CMD ile birkaç komut sayesinde lokal IP adresiniz başta olmak üzere, ethernet kartınıza ilişkin ve hatta internet sitelerine ilişkin bilgilere erişebilirsiniz. İşlemlerin son derece kolay olduğunu söylemek gerekiyor, fazla da gizemli olmadığı zaten yapıldığı zaman rahatlıkla anlaşılır. Gelelim öncelikle CMD ile lokal IP adresini öğrenmeye:

  • Bilgisayar ekranın sol alt köşesinde bulunan başlat ikonuna tıklayın. Ardından, açılan arama kutusuna “cmd” yazın ve “Komut İstemi” adlı uygulamayı çalıştırın.
  • Uygulama açıldıktan sonra yanıp sönen imleci görmenizle birlikte ipconfig yazın.
  • “Ethernet adapter Ethernet” başlığı altında “IPv4 Address” kısmında yer alan sayılar, bilgisayarınızın yerel IP adresini ifade eder.

CMD ile Bir İnternet Sitesinin IP Adresini Öğrenme

Cmd ile ip bulma sadece bilgisayarınıza has olan bir durum değildir. Aynı zamanda herhangi bir internet sitesinin IP adresini de bulabilirsiniz. İnternet sitelerinin IP adresleri, alan adlarının arka planında yer alırlar. İnternet sitelerine bağlanabilmek adına cihazımızdan bu IP adreslerine istek göndermemiz gerekir.

Sadece ip adresleriyle internette gezinmek hayli zor olacağı için domainler kullanılmaktadır. DNS sunucuları sayesinde domain adresleri (alan adı) IP adreslerine çevrilir. Bu yüzden her internet sitesinin aslında bir IP adresine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu IP adresini öğrenebilmek adına aşağıdaki komutları uygulamak yeterli olacaktır:

  • Başlat menüsüne gelin ve arama kısmına “cmd” yazın. Ardından karşınıza çıkan “Komut İstemci” uygulamasını çalıştırın.
  • Uygulamaya girdiğinizde karşınıza bir siyah ekran gelir ve bilgisayarınızın adının hemen sonrasında bir imleç yanıp söner.
  • Bu kısıma “ping www.siteadresi.com” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Komut istemci belirtmiş olduğunuz siteye istek gönderir ve geri almış olduğu bilgileri sizinle paylaşır.
  • “Ping statistics for” ibaresinde sonraki sayılar, istek göndermiş olduğunuz sitenin IP adresini ifade eder.

Bilgisayarın dış ip adresini öğrenme

Dış ip adresi, internette gezinirken girdiğiniz sitelerde, mail servislerinde, mobil uygulamalarda ve bağlantı sağladığınız bütün karşı sistemlerde görünen ip adresidir. Bilgisayarınızın dış ip adresini öğrenmek için ipadresim.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.