IP Adresi Değiştirme

IP adresi değiştirme konusunda birçok yöntem vardır. Bazı yöntemlerin kolaylığı sizi şaşırtırken bazı yöntemlerin ise karmaşık gelmesi gayet ...

Sep 7, 2023 - 22:29
Sep 11, 2023 - 21:48
 1040
IP Adresi Değiştirme
IP Adresi Değiştirme

IP adresi değiştirme yöntemlerini bu yazıda bulabilirsiniz.

IP adresi değiştirme konusunda birçok yöntem vardır. Bazı yöntemlerin kolaylığı sizi şaşırtırken bazı yöntemlerin ise karmaşık gelmesi gayet normaldir.

Özellikle IP banı veya spamı yediğiniz durumlarda IP adresi değiştirme fazlasıyla işe yarar. Bazı sunuculardan çeşitli sebeplerden ötürü sizi IP adresiniz üzerinden engeller. IP adresinizi tespit ederler ve tespit edilen adresin bir daha söz konusu sunucuyla iletişim kurmasını yasaklarlar. IP değiştirmeden o sunucuya erişim sağlamanız mümkün olmaz. Peki, IP adresi nasıl değiştirilir?

Modem ile IP Adresi Değiştirme

Bilindiği üzere modemler her bir cihaza belirli IP adresleri atayarak, bu cihazların internet üzerinde gezinmelerine yardımcı olurlar. Modemin kapatılması ve yeniden açılması, tekrardan her cihaza farklı IP adresi vermesine neden olur. Modem ile IP adresi değiştirme işlemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olur:

 • Modeminizi açma/kapama tuşuyla veya fişini çekere kapatın.
 • 3 dakika kadar bekleyin ve modemi kesinlikle açmayın.
 • 3 dakika sonunda modemi açın ve IP adresinizi kontrol edin.
 • IP adresiniz değişmediyse işlemi tekrarlayarak IP adresinizi güncelleyebilirsiniz.
 • İşlem sırasında bilgisayarın veya cihazın da yeniden kapatılıp açılmasına gerek kalmaz. Modemin kapatılıp açılması yeterli olur.

Ağ Değişikliği Yaparak IP Değiştirme

IP adresinizi değiştirmek istiyorsanız, modemi kapatıp açmanız mümkün değilse, farklı bir yol deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz ağdan, başka bir internet ağına bağlanmanız durumunda cihazınız yeni IP adresi almış olur. Yeni ağdaki internet sağlayıcı cihaz, sizin cihazınızı yeni bir cihaz olarak göreceği için farklı bir IP verir. Bu sayede IP değiştirme işleminiz başarılıyla sonuçlanır ve IP adresiniz nedeniyle erişemediğiniz herhangi bir yere erişim sağlayabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler sonucunda halen daha IP adresiniz değişmiyorsa, aşağıdaki yöntemler sayesinde kesin olarak IP adresi değişikliği yapabilirsiniz.

Proxy Kullanımı

Proxy kullanımı, günümüzde IP adresi değiştirme konusunda en sık kullanılan yöntemlerin başında yer alır. Proxy serverleri kullanmanız durumunda öncelikle cihazınız Proxy serverlere yönelir. Proxy serverler cihazınıza yeni bir IP adresi ve kimlik tanımlar. Bu sayede IP adresiniz temelli değişmiş olur ve IP ban yediğiniz her yere erişim sağlayabilirsiniz. Proxy kullanırken, kullandığınız serverin güvenilir ve herkes tarafından kullanılan bir server olmasına özen gösterin.

CMD ile IP Değiştirme

Proxy kullanımından yana değilseniz ve modemi kapatıp açarak ya da farklı bir ağa bağlanarak IP adresinizi değiştiremiyorsanız, o halde bu yöntemle kesin olarak IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

 • Bilgisayarınızın ekranının sol alt köşesinde yer alan “Başlat” simgesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda hiçbir yere tıklamadan “cmd” yazın.
 • “Komut İstemi” uygulamasını çalıştırın.
 • ” ipconfig/ relase ” yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Bilgisayarı ve modemi kapatın.
 • Modemin ve bilgisayarın internet bağlantı kablolarını sökün.
 • Ardından kabloları 10 saniye bekletin ve tekrar yerine takarak, hem bilgisayarı hem de modemi yeniden başlatın. IP adresiniz başarıyla değiştirilmiş olacaktır.

IP Adresinizi başarılı bir şekilde değiştirip değiştirmediğinizi ipadresim.com adresinden ip sorgulama yaparak kontrol edebilirsiniz.