IP Adresinden Yer Tespiti

IP Adresinden adres tespiti yapabilmek için öncelikle savcılık kararı gerekmektedir. Savcılık kararı olmadan açık adres tespiti yapabilmek sadece yasal ...

Sep 7, 2023 - 21:57
Sep 11, 2023 - 21:50
 1999
IP Adresinden Yer Tespiti
IP Adresinden Yer Tespiti

IP Adresinden adres tespiti yapabilmek için öncelikle savcılık kararı gerekmektedir. Savcılık kararı olmadan açık adres tespiti yapabilmek sadece yasal olmayan yollarla mümkündür.

Birisi Beni IP Adresimden Bulabilir mi? | IP Adresinden Açık Adres Bulunabilir mi?

IP adresi, sadece internetteki sunucularla cihazınızın bağlantı kurmasını sağlayan bir adres değildir. Bu adres birçok bilgiyi içerisinde barındırır ve istek attığınız her sunucu IP adresinizi net bir şekilde görür. IP adresinin içerdiği en önemli detaylardan biri konum bilgisidir. Çoğu IP adresi net bir şekilde konumuzu vermez ancak bazı durumlarda IP adresiniz üzerinden net bir konum alınabilmesi bile mümkün olur. Bu durum nedeniyle birçok kişinin kafasında “birisi beni IP adresimden bulabilir mi?” sorusu canlanır. Bu sorunun cevabını öncelikle yasal merciler için cevaplayalım.

Savcılık Beni IP Adresimden Bulabilir mi?

Adınız internet üzerinden bir soruşturmaya, davaya veya herhangi bir yasadışı olaya karışmışsa, öncelikle IP adresinizin tespit edilmesi amaçlanır. IP adresiniz, yasadışı suça hangi platform üzerinden karıştıysanız, o platform üzerinden istenir. Uluslararası internet kanunlarına göre platform ne olursa olsun, adınız yasadışı bir olaya karışmışsa ve devlet yetkilileri olayın gerçekleştiği platformdan IP adresinizi talep ederse, o platform IP adresinizi ve diğer konum bilgilerinizi vermek zorundadır. Tabi bunun öncesinde gerekli mahkeme izinlerinin de alınmış olması gerekir.

Bu yüzden IP adresiniz üzerinden savcılığın sizi bulması çok kolay olur. Özellikle son dönemlerde sosyal medya üzerinden işlenilen suçların zanlılarının çok çabuk bir şekilde yakalandıkları rahatlıkla görülebilir. Bu yüzden IP adresiniz devlet mercilerine çok net bir şekilde konum sağlar. Ayrıca internet servis sağlayıcınız da IP adresinize göre net konum bilgilerinizi devlete sunmak zorundadır.

Herhangi Biri Beni IP Adresim Üzerinden Bulabilir mi?

Yasal yollar haricinde herhangi birinin IP adresiniz üzerinden net konum bilgilerinizi bulması oldukça zordur. Bu konuda sosyal mühendislik devreye girerse, bu ihtimalin olduğunu söylemek mümkündür ancak herhangi bir sunucuya istek atmanız durumunda, sunucu sahibinin eline geçen IP adresi üzerinden net konumunuza ulaşması mümkün değildir. Sadece nerede yaşadığınız ya da semtte oturduğunuz hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu durumda kişinin hakkınızda belirli miktarda konum bilgisi elde ettiği yorumunu ortaya çıkarır.

IP adresi gizleme yöntemlerini buradan inceleyebilirsiniz.